Çift Kompenantlı Boya

İki Bileşenli, metal metakrilat esaslı, yansıtma gücü mükemmel beyaz yol çizgisi boyasıdır. TCK Genel Müdürlüğü karayolları teknik şartnamesinin, TS EN 1871 ve TS EN 1436 standartlarının gereklerini yerine getirecek şekilde formüle edilmiştir.


Bileşenlerinin belirli oranlarda karıştırılması neticesinde oluşan reaksiyon ile sertleşerek sürüldüğü yüzeye yapışan, fiziksel ve kimyasal dayanımı çok yüksek bir üründür.


Yüksek dayanımı sayesinde, yoğun trafik altında yansıtma gücünü, rengini ve film kalınlığını muhafaza eder. Yollarda buzlanmaya karşı kullanılan kimyasallardan, araçlardan düşen yağ ve yakıtlardan kesinlikle etkilenmez. Ömrü yolun yapısına ve üzerindeki trafik yoğunluğuna bağlı olarak 24 ile 48 ay arasında değişmektedir.


Yollardaki güvenlik ve uyarı amaçlı işaretlemelerin yapılmasında, yaya geçitleri ile yavaşlama çizgilerinin çizilmesinde, yol üzerine şablonlar vasıtası ile şekil çizilmesinde ve yazı yazılmasında kullanılır.


UYGULAMA ÖZELLİKLERİ


Yüzey Hazırlama Bilgileri:


uygulamasından önce, uygulama yapılacak yüzeyin kuru, tozsuz, yağ ve diğer kirlerden arındırılmış olması sağlanmalıdır. Yolun yüzey sıcaklığının 5 ºC’nin üzerinde olması gerekmektedir.


Uygulama Bilgileri:


Hava sıcaklığına bağlı olarak % 1 ile % 2 oranında sertleştirici, boya ile karıştırılır. Homojen bir karışım elde edildikten sonra yüzeye uygun ekipmanlar yardımı ile uygulanır. Üzerine reflektif etkisini arttırmak için cam kürecikleri dökülür. Yüzeydeki cam kürecikleri zamanla uzaklaşsa bile yapısında bulunan cam kürecikleri sayesinde reflektif özelliğini korur. Uygulama yapıldıktan sonra en geç 30 dk. İçinde yol trafiğe açılır.


Karışım hazırlandıktan sonra en geç 10 dk. içinde uygulanması gerekir. Ürün herhangi bir katkı ilavesine ihtiyaç duyulmadan 2mm ile 10 mm arasında sorunsuz bir şekilde uygulanır. Bu boya türü en çok çift kompenant el uygulama işleri hizmetimizde kullanılmaktadır.

REFERANSLARIMIZ