Otokorkuluk Sistemleri

Otokorkuluk sistemleri gün içinde sıklıkla kullandığımız otoban veya karayolu gibi bölünmüş yollarda, yolun sağ ve sol kenarlarına uygulanan bir sistemdir. Bu sistemler şehirler arası devlet yollarında çoğunlukla sık kaza yapılan yerlere, tehlikeli virajlara ve kavşaklara yerleştirilmektedir. Paralı otoyollarda ise yol boyunca, yolun sağ ve sol kenarlarında bulunmaktadır. Fabrika çizgileri gibi otokorkuluk sistemleri de insan hayatını doğrudan etkilemekte ve trafikte düzeni sağlamaktadır.


Otokorkuluk Sistemi Nasıl Güvenliği Sağlar

Otokorkuluk sistemlerinin sıklıkla kullanılmasının sebebi, trafik kazalarında can ve mal kaybının azaltılmasıdır. Bu sistem güvenli bir sürüş ortamını oluşturmakta ve sürücünün yoldan çıkmasını engelleyerek insan hayatının değerini korumaktadır. Bunların yanında sistem araçların yoldan çıkmasının yanında, yayaların ve hayvanların yola girmesini de engellemektedir. Otokorkuluk sistemleri trafikteki pasif bir güvenlik sistemidir. Yol kenarı güvenlik sistemi olarakta bilinmektedir.


Otokorkuluk Çeşitleri Nelerdir

  • Çelik Otokorkuluk: Dikine montaj edilmiş çelik profiller arasına çelik takoz ile monte edilen, çelik profillerden oluşmaktadır. Güvenli otokorkuluk sistemlerin başında gelmektedir. Üretimi ve montajı kolay bir sistemdir.
  • Beton Otokorkuluk: Beton kalıplardan üretilmiş bu bariyerler, araçların çarpma esnasında direkt olarak yola dönmesini sağlayacak şekilde üretilmektedir. Beton olması yüzünden pek tercih edilmemektedir.
  • Halat Otokorkuluk: En güvenli otokorkuluk sistemleri başında gelmektedir. Şekil yapısı esnek olduğundan çarpan araçlar daha yumuşak şekilde yola dönüş yapmaktadır. Bu özelliği sayesinde can ve mal kayıpları en aza inmektedir. Belirli aralıklar ile dikine montaj yapılmış çelik profillere alt alta eklenmiş 3 adet çelik halattan oluşmaktadır. Köprü ve viyadüklerde özellikleri yüzünden sıklıkla kullanılmaktadır.


ERM Trafik firması olarak otokorkuluk alanında bir çok projeye imza atmış bulunmaktayız. Vermiş olduğumuz kaliteli hizmet ve yüzü gülen müşteri hedefimizle birlikte çalışmayı ve sektörde öne çıkmayı sürdürüyoruz. Otokorkuluk montaj hizmetleri konusunda en önemli konuların başında ulusal ve yerel yönetmeliklere uygun olması gelmektedir. Doğrudan insan hayatını etkileyen bir konu olduğundan sistemi daha önemli hale getirmektedir. İlgili şartnamelere uygun olarak otokorkuluk montaj ekiplerimiz yol güzergahlarında bu çalışmaları yıllardır titizlikle yürütmektedir. Bunların yanında firmamız çalışma süresince trafik projeleri hazırlanması ve kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti vermektedir.

REFERANSLARIMIZ