Yol Çizgileri

Yol Çizgileri Yol Çizgileri Yol Çizgileri Yol Çizgileri

Yol Çizgileri, araç trafiği açısından çok mühim bir olgudur. Yol çizgisi olmayan bir yoldan gece karanlığında ve hatta gündüz vakitlerinde geçtiğinizde aracınızı kullanmakta zorluk çekeceğiniz muhakkaktır. Bu önemli trafik işaretlerini biz literatür gereği “ Yatay İşaretleme “ kapsamında değerlendiriyoruz. Yol çizgisi otopark çizgileri çizilmesi gibi dikkat edilmesi gereken ve çeşitli standartlara bağlı olarak ilerleyen bir iştir.


Yol Çizgileri Kullanımları

Yol çizgileri en yaygın kullanım olarak iki ana kategoride tatbik edilir. Bunlardan ilki “ Termoplastik Çizgi “ , ikincisi ise “ Soğuk Boya ile Çizgi “ şeklindedir.


Termoplastik Çizgi , sektörde “ Sıcak Boya “ şeklinde anılır. Termoplastik Yol İşaretleme malzemesinin ısıtıcı kazan kullanılarak 200 – 210 derecelere kadar ısıtılması ve bu sıcak boyanın tabancadan asfalt yüzeye uygulanması şeklinde imalat yapılmaktadır. Boyanın asfalt yüzeye püskürtülmesi ile aynı anda cam küreciği de boyanın üzerine püskürtülerek yol çizgilerinin gece görünüş yansıma değerleri elde edilmektedir.


Termoplastik çizgiyi biz çizgi kamyonu marifetiyle uygulamaktayız. Termoplastik çizgi iyi uygulandığı takdirde gece görünüş yansıma değerleri olarak 300 – 400 Mcd aralığında olur ayrıca şartnameye bağlı olarak 1,5 – 2 mm kalınlığında uygulanabildiğinden bu yönleriyle , trafik yoğunluğu fazla olan ve hız sınırı yüksek yollarda sıklıkla tercih edilir. Otoyollar ve şehirler arası devlet yollarında asfalt”ın bitümlü sıcak karışım olması şartıyla termoplastik çizgiyi önermekteyiz.


Yol Çizgileri Kullanımında Soğuk Boya

Soğuk Boya ile Yol Çizgileri ise gerek dayanıklılık gerekse yansıma değerleri bakımından Sıcak boya uygulamasından nispeten geride kalan ancak birim fiyat bakımından daha ekonomik olması sebebiyle şehirler arası yollar ve önem düzeyi düşük diğer yol kesimlerinde sıklıkla kullandığımız bir yöntemdir.


Soğuk boya uygulamalarının çeşitlendirilmesi ise genelde boyanın içeriği ile alakalı olmaktadır.Soğuk boya uygulamaları kapsamında en yaygın kullanılan çeşitler “ Klor Kauçuk Soğuk Boya “ , “ Su Bazlı Soğuk Boya “ ve “ Akrilik Soğuk Boya “ gibidir.


Soğuk boya uygulamalarını çizgi kamyonu ve daha küçük ölçekte tekerlekli el makineleriyle uygulamaktayız. Uygulama alanları ise şehirler arası yollar , il yolları , havalimanları , sanayi tesisleri içi , otoparklar ve bisiklet yolları gibi alanlardır.


Yol çizgisi firmaları arasında kalitesi ve profesyonel kadrosu ile öne çıkan firmamız,termoplastik çizgi ve soğuk boya ile çizgi yapılması işlemlerini titizlikle ve şartnamelere uygun olarak uygulamaktadır. Bunların yanında fabrika çizgisi işlerinde de kalitesi ile öne çıkmaktadır.


Genel hatlarıyla sizlere açıkladığımız Termoplastik ve soğuk boya materyallerinin teknik özelliklerini “ Malzeme Teknik Özellikleri “ bölümümüzde inceleyebilirsiniz.PROJELERİMİZDEN FOTOĞRAFLAR

Yol Çizgileri Yol Çizgileri Yol Çizgileri Yol Çizgileri Yol Çizgileri Yol Çizgileri Yol Çizgileri Yol Çizgileri Yol Çizgileri Yol Çizgileri Yol Çizgileri Yol Çizgileri Yol Çizgileri Yol Çizgileri Yol Çizgileri Yol Çizgileri Yol Çizgileri Yol Çizgileri Yol Çizgileri Yol Çizgileri Yol Çizgileri Yol Çizgileri Yol Çizgileri Yol Çizgileri Yol Çizgileri

REFERANSLARIMIZ